ІЕРС

Інститут еколого-релігійних студій
Пошук

Чарівний куточок відпочинку – озеро Кірпічка

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Улюбленим місцем для відпочинку та  дитячих розваг ужгородців є озеро Кірпічка. Водойма, що знаходиться між вулицями Заньковецької і Минайська, відома майже всім містянам. Одні називають її озером Кірпічка, інші – глиняним кар’єром. Озеро дійсно утворилося завдяки видобутку глини, з якої виготовляли цеглу. Поряд з кар’єром був цегляний завод з її виготовлення.

Педагоги ЗОЕНЦ разом із юннатами та дітьми вимушених переселенців 27 червня відвідали озеро Кірпічка з метою вивчення водної і навколоводної флори і фауни.

Директор Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру Олександр Геревич провів бесіду із юннатами про водоплаваючих птахів та їх різноманітність. Він наголосив, що тут можна зустріти дуже багато птахів: лебеді, лиски, водяні курочки,  крижні. Юннати мали змогу поспостерігати за дикими качками, у яких зараз турботлива пора – вивелася малеча. А поруч, на острівці у рогозі, клопоталися лиски. Діти одразу їх упізнали за лисим лобиком на голівці. Юннати погодували птахів заздалегідь принесеними сухариками та подрібненими овочами. Цікаво було спостерігати, як молоді лиски з апетитом общипували листочки очерету.  З мережі Інтернет діти довідалися, що очерет є добрим кормом, особливо для коней і лошат. Виявляється, і для лисок також.

Прибережна смуга озера вкрита заростями рогозу та очерету. Ольга Величканич розповіла, що очерет – один із найдавніших будівельних матеріалів. В якості покрівельного матеріалу він чудово зарекомендував себе в будь-яких кліматичних умовах. Очерет має найбільший вміст кремнію серед інших рослин в нашому регіоні. Кремній надає очерету стійкість до ураження бактеріями та комахами, сприяє дезінфекції води, але водночас робить рослину швидкозаймистою. 

Вивчаючи  біорізноманіття флори, керівниця гуртка „Юні екологи” Оксана Стрічко звернула увагу на символ нашої України – вербу. Росте тут верба двох видів – верба гостролиста та верба Матсуди. До речі, як зазначила Юліанна Курак, керівниця гуртка „Юні лісівники”, для прискорення вкорінення живців можна у воду додавати подрібненні гілочки верби. Також юннати звернули увагу, що навколо озера зростають й інші види дерев, а саме: ясен, липа серцевидна, осика, горіх, алича, оцтове дерево.

Діти здійснили обхід навколо озера і зазначили, якої шкоди людська діяльність приносить природі. Адже відпочиваючі залишають після себе сміття, яке забруднює навколишнє середовище. Відгадуючи загадки, юннати мали змогу повторити правила поведінки в природі. Як справжні охоронці природи, педагоги та вихованці екоцентру щороку беруть участь у прибиранні парків, берегів водойм від сміття. Так, восени минулого року до Всесвітнього дня прибирання ми впорядковували територію прилеглого до озера парку Перемога, понад півсотні дітей і дорослих назбирали велику кількість сміття, яку залишили по собі «відпочиваючі». Юні природолюби відмітили, що дана місцина дуже гарна, але в досить занедбаному стані!

Спостерігаючи за тваринним світом водойми, юннати згадували, що неодноразово бачили тут болотних черепах, тритонів, водяного щура, канадського сомика, водомірок, бабок та інших тварин, розповідали відомі їм цікавинки про цих тварин.

На закріплення знань учасники екскурсії розгадували анаграми та екокросворди, розмірковували, що потрібно зробити, щоб ця місцина стала справжнім місцем відпочинку, чистим і впорядкованим.

Оскільки екскурсія відбувалася напередодні Дня Конституції, діти намалювали патріотичні малюнки, в яких передали свою любов до неньки України, гордість і віру в перемогу на шляху до незалежності.

На завершення навчальної екскурсії, юннати як щирі екологи прибрали зону відпочинку, зібравши сміття у пакети принесені заздалегідь із собою. На жаль, „улов” виявився багатим! Пакети зі сміттям віднесли до сміттєвих баків, які бачили біля житлового комплексу.

Тож наразі юннати запам’ятали головне – не дати озеру перетворитися на болото, зберегти його фауну та флору і не засмічувати довкілля!

Захід проведено у рамках співпраці ЗОЕНЦ з Institute of Ecological and Religious Studies- IERS (керівник Alexander Bokotey) за підтримки Союзу охорони природи Німеччини (NABU BundesverbandNABU International), координатори проєкту Ivan Tymofeiev (NABU), Nataliya Kulya (IERS).

Оксана Стрічко, методистка відділу екології та природоохоронної роботи, керівниця гуртка „Юні екологи” ЗОЕНЦ

Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Залишити відповідь

Берегівські гімназисти вчаться спостерігати за птахами

Учні Берегівської гімназії «Опре Рома» відвідали волонтерський центр «Кожен може допомогти», щоб навчитися спостерігати за пернатими і ознайомитися з різноманітними конструкціями пташиних гнізд та годівниць.

Ековистава «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського конкурсу

Екологічна вистава Закарпатського академічного обласного театру ляльок «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського віртуального огляду-конкурсу «Прем’єри сезону».