ІЕРС

Інститут еколого-релігійних студій
Пошук

ЛЕКЦІЇ В РАМКАХ ПРОЕКТУ: ЕКОЛОГІЧНА ОСВІТА «ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СТВОРІННЯ І СТАЛЕ ВИРОБНИЦТВО ЕНЕРГІЇ В УКРАЇНІ»

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

В рамках виконання проекту з Університетом Людвіга Максиміліана, (м. Мюнхен, ФРН, LMU) і за підтримки Німецького Федерального фонду по навколишньому середовищу (DBU)

Доповідь про ініціативи комісії з екології і мігрантів Конференції римо-католицьких єпископів України та Комісії з екології Мукачівської греко-католицької єпархії на семінарі в м. Ніредьгаза (Угорщина).

 

ХРОНІКИ АКЦІЙ І ЗАНЯТЬ

 по Відповідальності за Створіння 

ЗАНЯТТЯ 1 

Вступ

 

Середа. 3 березня. У ЗОЕНЦ о 9.30 відбулось заняття із семінаристами УжБА. Метою заняття було ознайомлення з діяльністю ЗОЕНЦ, яка направлена на виховання екологічної свідомості молоді. На лекції були присутні близько 25 семінаристів, а також співробітників УжНУ: доц. Бокотей О. М., Біланич М. М.
        Проводив лекцію директор ЗОЕНЦ О. Геревич і доц.УжНУ Олександр Бокотей. Для семінаристів була обгрунтована важливість екологічного просвітництва та виховання в суспільстві, важливість участі християнських церков у вихованні екологічної свідомості людини. Також студентам УжБА було продемонстровано 3 документальних фільми як про діяльність ЗОЕНЦ в сфері охорони природи та навчально-просвітницької роботи з учнівською молоддю так і про глобальні екологічні виклики сьогодення. ЗОЕНЦ є лідером по розбудові екологічного виховання для молоді серед всіх державних і недержавних організацій Закарпатської області. Під час зустрічі було окреслено шляхи і напрямки співпраці між установами, заплановано прийняти участь в організації і проведенні літніх екологічних таборів.
        Крім того для семінаристів була проведена коротка екскурсія по станції юних натуралістів, де студенти зацікавились «живим кутком» з різноманітністю екзотичних тварин: акваріумних риб, плазунів, птахів та ссавців.
Організаторам та семінаристам заняття прийшлось до душі і планується й надалі продовжити цикл таких освітньо-виховних міроприємств.

 

 

24 березня. 8.30-10.00

ЗАНЯТТЯ 2

на тему:
«ІНІЦІАТИВИ ХРИСТИЯНСЬКИХ ЦЕРКОВ У НАПРЯМКУ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА СТВОРІННЯ»

Присутні на лекції семінаристи УжБА:

            ІІ курс

1.         Васько Іван

2.         Гармаш Павло

3.         Егреші Олександр

4.         Мочан Іван

5.         Сарай Олександр

6.         Токач Андрій

7.         Фірцак Сергій

8.         Цап Іван  

              IV курс

1.           Ваш Іван

2.           Газуда Петро

3.           Данко Ярослав

4.           Кадар Василь

5.           Кенийз Андрій

6.           Кіш Михайло

7.           Кузьма Василь

8.           Ман Павло

9.           Певсе Шандор

10.       Пиган Віктор

11.       Пытра Василь

12.       Почнок Тарас

13.       Чекета Павло

 

Хід заняття:

Біланич М. М.
1) Вступ
Бокотей О. М.
2) Екологія, енвайроменталістика та Відповідальність за Створіння;
3) Необхідність змінювати енвайроментальну (екологічну) свідомість людини.
4) Розповідь про конференції на тематику «Відповідальність за Створіння», які відбулися в Європі;
5) Ознайомлення студентів УжБА з енвайронментальним напрямом діяльності організацій ССЕЕ та СЕFE (спеціалізованого Інтернет-сайту на якому міститься інформація про важливу діяльність по відповідальності за Створіння Католицької Церкви в Європі).
6) Ознайомлення з конференціями та здобутками України в галузі співпраці християнських церков та інших релігій з державними та неурядовими організаціями.
7) Роз’яснення семінаристам значення екологічного пілігримства для збереження навколишньго середовища;
8) Заклик до співпраці.

Бокотей О., Біланич М., студенти УжБА
9) Дискусія, висновки.

 

ЗАНЯТТЯ ДЛЯ МОЛОДІ 3

        Вівторок. 30 березня. 19.00 відбулася лекція для молоді під час катехизації молоді (14-28 років) в греко-католицькій церкві ім. Святого Архангела Михаїла (вул. Докучаєва, м. Ужгород). Тема лекції «Ініціативи християнських церков у вирішенні проблеми збереження довкілля (Відповідальності за Створіння)».  Доц. Бокотей О. М. зробив загальний огляд екоініціатив Християнських Церков Європи по відповідальності за Створіння. Також молодь була проінформовна про ініціативи Бюро з питань екології УГКЦ, комісії з екології та мігрантів Римсько-католицької конференції єпископів України і комісії з екології Мукачівської греко-католицької єпархії.
Біланич М. М. виступив з обгрунтуванням ініціативи по виданню збірки молитов за збереження навколишнього природного середовища. В даній збірці, над якою завершує роботу група упорядників зібрані молитви за збереження довкілля різних конфесій, різних народів з різних континентів. Наголос робиться на екуменічній відповідальності за Створіння не залежно від належності до тієї чи іншої конфесії.
Далі священик о. Василь Бляшин зробив заключне слово на основі Святого Письма та Святого Передання про взаємозв’язок духовності людини і стану навколишнього середовища. Наприкінці кінці зустрічі для всіх присутніх був проведений показ документального фільму «Мусорный город» знятий в Єгипті. У фільмі піднімались проблеми духовного стану населення містечка, економіка якого базувалась на сортуванні сміття. Також були зачеплені екологічні проблеми цього міста і продемонстрований вплив навернення людини до Бога на культурно-економічне зростання в суспільстві, а також покращення екологічного стану довкілля в місцях масового проживання людей.

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ СЕМІНАР “ОХОРОНА СТАРИХ ДЕРЕВ” (10-11 квітня, м. Київ)

10-11 квітня 2010 р. в Києві проходив Всеукраїнський семінар “Охорона старих дерев”, організований Київським еколого-культурним центром. Такий семінар був проведений в Україні вперше. В його роботі прийняло участь 25 человік, що презентували громадські організації, наукові заклади, виші та школи України. В ході семінару було заслухано понад три десятки доповідей та презентацій, присвячених різноманітним аспектам охорони старих дерев, проведений круглий стіл з обговорення цієї актуальної проблеми. В ході семінару було відмічено, що вікові (понад 100 років) та давні (понад 500 років) дерева є видатним історико-культурним та природним багатством України. Вони мають величезну історичну, естетичну, патріотичну, меморіальну, освітню, екологічну, етичну та релігійну цінності.

На жаль, українські громадські екологічні організації та областні держуправління Мінприроди України, за незначним виключенням, практично не приділяють уваги виявленню, збереженню та заповіданню вікових дерев. В результаті такої байдужості десятки унікальних древніх дерев загинули в Україні за останні 15 років – від блискавок, підпалів місцевим населенням, рубок тощо. Загальна кількість заповіданих вікових та інших видатних дерев в Україні в десять разів менша, аніж в таких країнах, як Польща, Італія чи Великобританія.

З метою виявлення реального стану унікальних дерев в Україні, виявлення нових природних памяток та корекції наявної інформації Київський еколого-культурний центр, спільно із Держслужбою заповідної справи Мінприроди України в 2009-2010 рр. проводив всеукраїнську інвентаризацію давніх дерев та конкурс на присвоєння звання “Національне дерево України”. В регіонах цю акцію допомагали проводити місцеві громадські організації. В Закарпатській області частину інформації про давні дерева краю, наряду з громадською організацію “Чистий Берег” (м. Берегово) проводили й активісти комісії з екології і мігрантів Конференції римо-католицьких єпископів України (доц.Бокотей Олександр) і комісії з екології Мукачівської греко-католицької єпархії (доц.Бокотей Олександр, н. с. Кіш Роман, н. с. Біланич Михайло) які проводили обміри та фотографування старих дерев у місті Ужгород.

З метою залучення до справи більш широких верств населення учасник семінару, Олександр Бокотей виступив із доповіддю та унікальними пропозиціями. Відзначивши значну роль Церкви у житті мешканців Західної України (зокрема, Закарпатської області), О. Бокотей виступив із ініціативою залучити до справи вивчення і збереження вікових дерев провідні конфесії країни. Він озвучив пропозиції звернутись до очільників відповідних комісій Католицької церкви в Україні із закликом долучитись до богоугодної акції. Слід відмітити, що на територіях навколо сакральних споруд країни знаходиться чимала кількість унікальних дерев, які потребують заповідання та догляду, та які можуть слугувати наочним прикладом реальної справи із збереження довкілля. Комісією з екології Мукачівської греко-католицької єпархії заплановано створити реєстр вікових дерев на території сакральних споруд, що належать до єпархії. Олександр Бокотей висловив упевненість, що ця ініціатива знайде розуміння у керівників провідних конфесій Закарпаття, а відтак, почин буде підхоплений іншими єпархіями і парафіями України.

ЗУСТРІЧ РОБОЧОЇ ГРУПИ ЗІ ЗМІНИ КЛІМАТУ (10-11 квітня, м. Київ)  

9-10 квітня в Києві відбулась щорічна зустріч Робочої групи зі зміни клімату. Загалом зустріч сприяла розповсюдженню та роз’ясненню позиції РГ, особистому знайомству з представниками держорганів, які в тій чи іншій мірі відповідають за питання зміни клімату, знайомство та залучення нових НПО та експертів до РГ.

На засіданні робочої групи було заслухано представника Комісії з екології Мукачівської греко-католицької єпархії та Конференції римо-католицьких єпископів України Олександра Бокотея. Він проінформував присутніх про ініціативи по Відповідальності за Створіння Католицької Церкви у Європі та Україні. Також запланована подальша співпраця між організаціями, які представляють РГ і відповідними комісіями Католицької Церкви в Україні. Зокрема запрошено присутніх опублікувати матеріали в збірнику матеріалів міжнародного семінару «Енергоефективність та екологічно прийнятне енергозабезпечення з точки зору Християнської Відповідальності за Створіння, який відбувся в Ужгороді 11-13.02.2010. В подальшому представники присутніх на засіданні організацій виявили згоду надати інформаційні матеріали, зокрема що стосується змін клімату для інформаційного центру в м. Ужгород.

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Залишити відповідь

Берегівські гімназисти вчаться спостерігати за птахами

Учні Берегівської гімназії «Опре Рома» відвідали волонтерський центр «Кожен може допомогти», щоб навчитися спостерігати за пернатими і ознайомитися з різноманітними конструкціями пташиних гнізд та годівниць.

Ековистава «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського конкурсу

Екологічна вистава Закарпатського академічного обласного театру ляльок «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського віртуального огляду-конкурсу «Прем’єри сезону».