ІЕРС

Інститут еколого-релігійних студій
Пошук

Совінг – цікава складова бьордвочінгу

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Совінг – пташина екскурсія де головним об’єктом спостереження являються сови. Основна ціль – моніторинг совиних скупчень та виявлення осіннього гніздування сипухи, а додатковою метою є знайомство з біотопами, яким віддають перевагу сови та облік водно-болотних птахів.

З 2020 по 2022 роки Інститутом еколого-релігійних студій був здійснений проєкт BAT4MAN – «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів, за участі релігійних громад, в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України», під час якого окрім кажанів досліджували також сов та інших жителів життєвого простору сакральних споруд. Основним експертом по дослідженню сов був Леонід Покритюк.

За певних обставин (карантин, воєнний стан та ін.) деякі горища храмів залишились необстеженими в ході виконання проєкту “Бетмен”. Леонід Покритюк дообстежував пропущені храми і оснащував іх бет-боксами і “хатками” для сов.

Власне ціль поїздки цього разу (разом з групою бажаючих) – відвідати гніздівлі сов на горищах храмів і перевірити гніздування сипухи. Це перший осінній совінг та перший етап моніторингу зимівель вухатих сов. Спершу відвідали реофрматський храм Раніше експерти ІЕРС змонтували скриньку (англійського типу) виготовлену організацією людей з інвалідністю ГО “Паралельний світ” (керівник А. Доніченко), і там сипуха кілька років успішно гніздиться. Оглянувши скриньку виявили свіжі “пелетки” та пір’їни, які та те, що сова регулярно відвідує цей храм.

Далі завітали до греко-католицької церкви с. Іванівка, де відповідальні парафіяни – Єва Егреші та Бакош Єлізавета – люб’язно запросили гостей (внутрішньо переселених осіб) відвідати храм та дозволили обстежити горище. Дізнавшись, шо після ремонту майстри закрили вхід де потрапляла сипуха, було запропоновано оснастити храм гніздовою скринькою для сипухи. Конструкція передбачає потрапляння сови в лише гніздову конструкцію, яка монтується на стіні (таким чином сови не забруднюють горище храму).

Відвідали дві локації де в попередніх роках фіксували другу кладку. Свіжі “пелетки” вказували на присутність цих сов, але гніздування не виявили. Завершальним етапом екскурсії було спостереження за водно-болотними птахами на кар’єрі “Бумеранг”.

Вдалось побачити:

  • гагара (імовірно чорновола) – 1 особин
  • велика пірникоза – 10 ос
  • мала пірникоза – 5 ос
  • лисуха – 50 ос
  • крижень – 300 ос

Деяким екскурсантам пощастило побачити болотяних сов, близьких родичів “вухастиків”.

Загалом, ми відвідали місця та познайомились з біопопами, які займають 5 представників совиних:

* Сипуха – зникаючий вид (занесений до Червоної книги України), являється візитівкою Закарпаття

* Пугач – найбільша сова Європи (вид занесено до Червоної книги України)

* Вухата сова – звичайний вид, зимові концентрації якого можуть слугувати туристичними принадами, як у Сербії https://fomasovetnik.livejournal.com/1248618.html

* Болотяна сова – рідкісний вид (перебуває під охороною Червоної книги України)

* Хатній сич – спостерігається значене падіння чисельності

* Совка – перелітний вид, через вирубування старих дерев стрімко падає чисельність (включено до Червоної книги України), являється візитівкою м.Берегове.

Захід проведено у рамках співпраці Institute of Ecological and Religious Studies- IERS (керівник Alexander Bokotey) з Союзом охорони природи Німеччини (NABU Bundesverband , NABU International), координатори проєкту Ivan Tymofeiev (NABU), Nataliya Kulya (IERS).

Інформаційна служба ІЕРС

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Залишити відповідь

Берегівські гімназисти вчаться спостерігати за птахами

Учні Берегівської гімназії «Опре Рома» відвідали волонтерський центр «Кожен може допомогти», щоб навчитися спостерігати за пернатими і ознайомитися з різноманітними конструкціями пташиних гнізд та годівниць.

Ековистава «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського конкурсу

Екологічна вистава Закарпатського академічного обласного театру ляльок «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського віртуального огляду-конкурсу «Прем’єри сезону».