Екскурсія до осіннього замкового парку

0
38

29 жовтня у чудовому осінньому парку Ужгородського замку побували учні 5 та 6 класів Тур’я-Бистрянської гімназії разом із вчителями Бабука Г. І. та Петрішка Я.Й. Під час екскурсії, яку провела старший науковий співробітник сектору природи відділу історії та краєзнавства Руслана Джахман вони говорили про зміни, які відбуваються в природі восени: достигають плоди, дерева змінюють забарвлення листків, птахи відлітають у теплі краї, білочки роблять запаси на зиму, до сну готуються тварини, які впадають у сплячку.

У замковому парку учні побачили модрину звичайну – хвойне дерево, яке кожного року скидає хвою, як листяні дерева, вічнозелені кущі тису ягідного з червоними яскравими плодами  і дізналися про те, що він занесений до Червоної книги України. На стовбурі листяних дерев у щілинах кори зараз можна побачити   багато  тисових «ягідок». Це робота повзика. Дітки дізналися, що це єдина пташка в нашому краї, яка рухається вниз головою і за цією ознакою його легко впізнати. Восени він робить запаси на зиму, чим виручає багато пташок.

Під час екскурсії учні ще спостерігали за білочками та сойками. Із листяних дерев відмітили величезні ясени віком до 150 років та старі липи і порівняли їх із молодим дубом, якому ще лише 20 років. Восени до парку підживитися прилітає багато птахів: синиці, зеленяки, щиглики, зяблики, гаїчки, тощо. Учні впізнали сойку і довідалися, що вона  ховає жолуді на зиму і таким чином, розповсюджує насіння.

Розповідаючи про ліс та його мешканців, науковий співробітник наводила й приклади антропогенного впливу на нього. Основними негативними діями людини є засміченість лісу побутовими відходами, полювання на тварин у заборонений період,  вирубка лісів, тощо. Той же тис ягідний  в минулому  був лісоутворюючою породою в Карпатах. Через цінну деревину його масово вирубали і тому він став зараз  рідкісним.

Багато птахів перестало гніздитися у наших лісах через знищення старих  дерев, велику кількість хижих птахів було винищено людиною через те, що їх колись вважали шкідниками сільського господарства, а яскравих і красивих бджолоїдок пасічники ще й зараз вважають своїми ворогами. «У природі немає ні шкідливого, ні корисного», – підсумували екскурсію висловом Олександра Грабаря – відомого орнітолога і першого завідувача відділу природи краєзнавчого музею.

Захід відбувся в рамках проєкту “Захистимо ліси – природоохоронна діяльність Польщі, України та Білорусі”. Проєкт реалізується Інститутом еколого-релігійних студій (Ужгород, Україна) у співпраці з Екосоціальним об’єднанням «Зелена Свобода» (Міхал Хомяк, Польща) за участі комісії з екології МГКЄ. Здійснюється за співфінансування польсько-американської фундації Свобода в рамках програми RITA – «Зміни в регіоні», який реалізується Фундацією «Освіта для демократії».

Інформаційна служба ІЕРС

Leave a reply