ЗБЕРЕЖЕННЯ УНІКАЛЬНОГО ДУБОВОГО БІОТОПУ З ДЕРЕВЯНОЮ ЦЕРКВОЮ 17-ГО СТОЛІТТЯ В С. КРАЙНИКОВО

Краса нашого краю вражає, захоплює, милує око, наповнює серце радістю. Та щоб її мали змогу побачити і наші майбутні покоління, потрібно зробити все для того, щоб це багатство було збережено.

Важливе місце серед перлин Хустщини займають пам’ятки сакральної дерев’яної архітектури – свідки далекої минувшини. Серед них і тридільна Свято-Михайлівська церква в с.Крайниково, побудована в 1666-1668 рр. з дубових колод. Саме на неї орієнтувались майстри з сусідніх сіл, коли будували нові церкви. Навколо храму ростуть велетенські дуби – однолітки святині. До одного з них ще в 1884 році був прикріплений дерев’яний хрест. І ось зараз з плином часу ці вікові дуби, які є втіленням сили духу, повноти життя, величної краси й довголіття, потребують допомоги людини.

Інститут еколого-релігійних студій (ІЄРС) в рамках проекту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат», який реалізовується у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABU) за підтримки VGP FUNDATION піднімає проблему збереження унікального біотопу на всіх можливих рівнях. Зокрема Інститутом було проведено інформаційний день для молоді з різних регіонів Закарпаття https://www.iers.org.ua/info-day-churches/. Експерти проекту звернули увагу підростаючого покоління на проблему збереження унікального дубового біотопу і церкви 17-го століття, а молоді люди, в свою чергу, долучилися до процесу збереження написавши 10 проектних пропозицій з різноплановими ідеями по збереженню та консервації.

Керівник ІЄРС Олександр Бокотей разом з місцевим патріотом-арбористом, який приділяє значну увагу збереженню дубів – Робертом Альбрехтом привернули увагу політиків і всіх небайдужих людей до цієї проблеми. Спільними зусиллями один дуб, що нависав безпосередньо над унікальним деревяним храмом було частково проліковано і загроза руйнування унікального храму була знешкоджена.

Поки проектні пропозиції дітей по збереженню унікальної природної і культурної спадщини Карпат партнерські організації: ІЕРС, NABU і VGP розсилають по своїм партнерам у Європі один з унікальних дубів не витримавши великої кількості опадів і людської байдужості упав. https://www.iers.org.ua/biotop-kraynykovo/, хоча були всі можливості його спасти.

Інститут еколого-релігійних студій разом з партнерськими організаціями постійно приділяє темі збереження унікального біотопу велике значення і розпочав збір пожертвувань для цих цілей https://www.iers.org.ua/578/. Ведуться непрості перемовини з вітчизняними і закордонними благодійниками по пошуку засобів збереження природної і культурної спадщини Карпат.

Завдяки скоординованій роботі Асоціації арбористів, які у співпраці з Комісією з питань екології Мукачівської греко-католицької єпархії, за підтримки HUSQVARNA і в тісній співпраці з Інститутом еколого-релігійних досліджень, в рамках проекту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат» спричинилися до організації першого етапу по дослідженню стану дубів.

Особливу увагу хочемо приділити важливості роботи Роберта Альбрехта – професійному арбористу, на авторитетне прохання якого цими днями у с. Крайниково завітали представники асоціації арбористів України Олександра Сладкова, Володимир Ветроградський та Андрій Сон. Метою їхньої поїздки було обстеження дубів з плануванням подальших робіт щодо стабілізації їхнього стану. Слід відмітити, що арбористи відгукнулися на заклик по спасінню дубів виключно на волонтерських засадах, за що їм наша глибока шана і подяка.

Після падіння у січні 2021 року одного з дубів представники місцевої громади почали висловлюватися про те, що дерева необхідно зрізати для запобігання руйнування церкви. І саме експерти ІЄРС взяли на себе місію по проведенню непростих перемовин з органами влади, природоохоронних органів та і місцевих органів влади задля нейтралізації таких ідей. Оскільки збереження і лікування дубів є надзвичайно важливою справою з точки зору відповідальності перед майбутніми поколіннями.

Інститут еколого-релігійних студій взяв на себе організацію природоохоронної адвокації і проводить постійні консультації з держустановами по збереженню унікальної природної і культурної спадщини.

Арбористи спробували проаналізувати, що відбувається з кожним деревом. Було виявлено, що серед основних проблем – ураження головної розвилки трутовиком. В одному з дубів вже є тріщина на цій розвилці, інший – тріщини не має, але має більшу площу ураження. Крім того, дерева мають чимало сухих гілок (деякі з надзвичайно великою вагою), та на жаль часто сааме вони тримають крону в певному балансі. Дуб, що є ботанічною пам‘яткою природи, ще й має недобрий нахил і асиметричну крону в бік нахилу. Тож ситуація дуже складна, але не може ж бути так, що 400 років росли собі ці могутні дерева, а ми їх так безславно втратимо за одне покоління.

Тому під час огляду столітніх дубів було заплановано роботи в чотирьох напрямках: стабілізація крони з метою унеможливлення розвалювання крони (це найголовніше і насправді на об‘єктах такого віку і ваги цього в країні ніхто ще не робив), пригнічення розвитку трутовика, розчистка дупел і консервація їх з метою мінімізації ризику розвитку грибів, замокання та потрапляння сміття в дупла (особливо небезпечна «народна арбомедицина», яка проявляється в цементуванні або випалюванні дупла), зняття або вкорочення частини гілок, що загрожують падінням або розбалансовують крону.

Загалом робота планується різнопланова, від надспецифічної — брейсингу і каблінгу до фізичної розчистки дупла від сміття на рівні землі. Важливими й дороговартісними наступними етапами буде закупівля відповідного обладнання для укріплення крони, вартість однієї системи стартує від 100 євро і потрібно їх кілька десятків. https://www.youtube.com/watch?v=vCqVi5J1Y8M&t=1s, тому долучитися до цього благородного і вкрай важливого проєкту може кожен. Адже тільки спільними зусиллями можна зберегти і врятувати столітні дуби, які є величними свідками далеких подій.

 

Зауважуємо, що збереження дубів здійснюється професійними арбористами на волонтерських засадах. 

Спасіння дубів підтримується Інститутом еколого-релігійних студій (ІЄРС) в рамках проекту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат», який реалізовується у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABU) за підтримки VGP FUNDATION.

Фото для публікації люб’язно надані пані Олександрою Сладковою.

 

За даними Інформаційної служби Інституту еколого-релігійних студій і журналіста «Вісника Хустщини» Сніжани Долгіної

Бібліографія: Сніжана Долгіна. ЯК У КРАЙНИКОВІ РЯТУЮТЬ СТОЛІТНІ ДУБИ. Вісник Хустщини. – 29 травня.2021 р. – С.4-5

 

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

%d bloggers like this: